• kuchnia

Remont mieszkania – od czego zacząć?

Szybka zmiana? Generalny remont mieszkania? Nagła awaria? Niezależnie od przyczyn na początku warto wszystko dobrze przemyśleć i przygotować porządny plan – prace w domu, to zawsze czas dużej próby nerwów i sytuacja wywołująca stres u całej rodziny.

Natomiast jeśli remontowane mieszkanie jest przeznaczone do wynajmu, dobry początek pozwoli nam zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy na dalszych etapach.

Dobry generał, z góry wie, jak potoczy się bitwa!

Naszym zdaniem przygotowanie dobrego planu to podstawa sukcesu – dlatego zawsze rekomendujemy skorzystanie z usług doświadczonego architekta lub projektanta wnętrz. Warto również zasięgnąć opinii u kogoś, kto ma praktyczne doświadczenie budowlane.

Zacznijmy od określenia zakresu robót, które powinny zostać przeprowadzone. Wynotujmy na kartce wszystkie niezbędne naszym zdaniem prace, nie pomijajmy niczego, nawet najbardziej błahych czynności – w trakcie remontu bardzo istotne jest właściwe rozłożenie czasu (np. jeśli w jednym pokoju schną właśnie pomalowane ściany, możemy zabrać się za montaż listew przypodłogowych w pomieszczeniu, które pomalowaliśmy wcześniej), a do tego potrzebne jest właściwe rozeznanie we wszystkim, co właściwie należy wykonać.

Mając gotową listę, możemy ułożyć harmonogram. I tak kolejno wykonamy:

  • Prace konstrukcyjne — wyburzenia ścian, zabudowę nowych, sufity podwieszane, zabudowy rur itp.
  • Prace instalacyjne — czyli te, które wynikają z na przykład z potrzeby przeprojektowania instalacji gazowej czy grzewczej.
  • Prace związane z wymianą okien – oczywiście, jeśli nasz remont przewiduje taką konieczność.
  • Prace naprawcze — to, co zazwyczaj doprowadza do wrzenia nawet najwytrwalszych — wyrównywanie ścian, sufitów i przygotowanie ich do malowania oraz renowacja posadzki.
  • Prace wykończeniowe — wykończenie sufitów, ścian i podłóg (kolejność nie jest tutaj przypadkowa — ma bardzo istotne znaczenie).
  • Prace montażowe – to, co tygryski lubią najbardziej, czyli instalacja gniazdek i kontaktów, lamp, mebli, półek, szaf itd.

Czego potrzebuje, żeby pacjent przeżył operacje?

Mamy już gotowy zakres prac i możemy zastanowić się nad tym, co musimy kupić, żeby uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie remontu. I znowu w ruch idzie kartka i długopis – płyty KG, klej do płytek, glazura, pianka montażowa, narzędzia, folia malarska… Ta lista może być naprawdę długa.

Tutaj znowu nieoceniona może być pomoc specjalisty. Jeśli zdecydujemy się na to, żeby cały remont przeprowadził jeden wykonawca (zdecydowanie polecamy takie rozwiązanie), to mamy prawo wymagać od niego nie tylko określenia zakresu robót i czasu ich trwania, ale również optymalnego kosztorysu, który dam nam obraz finansowy czekającego nas przedsięwzięcia.

Kiedy już wiemy, ile nas to będzie kosztować, łatwiej będzie się zastanowić na tym, w jaki sposób sfinansujemy całą inwestycję, czy z własnych środków, czy będziemy musieli skorzystać np. z kredytu – latanie po bankach w czasie trwania remontu to ostatnia rzecz, na jaką będziemy mieć ochotę.

Profesjonalny wykonawca nie tylko przygotuje listę rzeczy potrzebnych do ukończenia remontu, ale również w razie potrzeby samodzielnie je zakupi i przetransportuje do naszego mieszkania. Dodatkowo odpadnie koszt różnego rodzaju narzędzi, które musielibyśmy kupić, wykonując remont samodzielnie.

remont - samodzielnie, czy z fachowcem

Samemu, czy z fachowcem?

I tym sposobem doszliśmy do najważniejszej części całego przedsięwzięcia – wykonania!. Nawet jeśli wydaje nam się, ze wszystko potrafimy zrobić sami, ewentualnie z małą pomocą szwagra lub sąsiada, to dwa razy się zastanówmy, zanim pierwszy raz uderzymy młotkiem.

Błędy popełnione podczas remontu mogą mścić się latami i znacznie zwiększyć jego ostateczny koszt.

Oczywiście możemy samemu wykonać niektóre prace niewymagające specjalistycznej wiedzy, czy umiejętności (dzięki temu zaoszczędzimy na kosztach robocizny), ale niech nas ręka Boska broni, przed samodzielnym grzebaniem przy instalacji elektrycznej, gazowej, czy nośnych elementach konstrukcji, jeśli naszą wiedzę czerpiemy wyłącznie z filmików na YouTube.

Zdecydowanie najlepiej jest powierzyć remont, a przynajmniej jego najważniejsze etapy, specjalistom, czyli ludziom, którzy doświadczenie zbierali latami i są przygotowani na wszystkie niespodzianki, jakie mogą wyniknąć po drodze. Dysponują oni odpowiednimi narzędziami i stosują rozwiązania wielokrotnie sprawdzone w praktyce.

Samemu za to możemy skupić się na egzekwowaniu od ekipy remontowej wszystkiego, co ustalono (Pamiętajmy o spisaniu umowy ze szczegółowym zakresem prac, ich kosztem i terminami wykonania).

Stosując się do powyższych porad, damy sobie radę z każdym remontem i choć nie unikniemy przy okazji przykrych niespodzianek, to w żadnym momencie, trzymając się planu, nie stracimy zimnej krwi i będziemy w stanie odpowiednio zareagować na nieprzewidziane sytuacje.

BBConstruction to zespół profesjonalistów, którzy zajmują się wykończeniem mieszkań pod klucz. Naszym Klientom oferujemy kompleksową obsługę, począwszy od konsultacji z architektem, projektantem wnętrz, pomoc w uzyskaniu finansowania, poprzez dobór materiałów i rozwiązań technologicznych, aż po ostateczne wykonanie zaplanowanych robót.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.