• kuchnia

Jak i co remontują Polacy?

Lato za pasem, a to zawsze dobry okres na rozpoczęcie prac remontowych – tych dużych i małych, wynikłych z potrzeby chwili i dawno już zaplanowanych. Długie i ciepłe dni sprzyjają temu, aby wprowadzić w życie wymarzone metamorfozy.

W bieżącym roku prawie 3/4 Polaków zamierza rozpocząć bądź już rozpoczęło remont. To duży wzrost w porównaniu do 2018 roku, kiedy to blisko 46% naszych rodaków chwyciło za pędzel, szpachelkę bądź młotek. Ciekawostką i swojego rodzaju nowością jest fakt, że nie robiliśmy tego sami! Co prawda co trzeci remontujący deklaruje, że jest w stanie samemu przeprowadzić większość prac domowych, to jednak większość (58%) wybrała pomoc fachowców.

 

mapa polski remonty(źródło: fixly.pl)

Jak widać najczęściej za upiększanie swoich domów i mieszkań, zabieramy się na północy i zachodzie naszego kraju. Rzadziej na remont decydują się mieszkańcy wschodniej i centralnej jego części. Podobnie rozkłada się koszt robocizny. Tam, gdzie jest większe zapotrzebowanie, tam usługa fachowców jest droższa.

Najczęściej remontowane są mieszkania, które mają już kilka lat, zaledwie co piąty właściciel remontuje swój dom, a najmniej bo zaledwie 8% remontów dotyczy wykończenia zupełnie nowych domów lub mieszkań.

Jakie prace wykonujemy najczęściej

Nie dla każdego remont oznacza to samo. Przekrój przeprowadzanych prac jest bardzo szeroki i zaczyna się od szybkich zmian, jak przemalowanie i wygładzenie ścian, czy położenie nowej podłogi, a kończy się na poważnych zmianach konstrukcyjnych. Polacy w 2018 roku odnawiali przede wszystkim ściany – pierwsze miejsce wśród wykonywanych prac do szpachlowanie, gładzenie i malowanie. Te prace najczęściej wykonujemy sami. Równie chętnie wymienialiśmy podłogi.

Najczęściej wykonywane prace remontowe (źródło: fixly.pl)

Jeśli chodzi o pomieszczenia, w których przeprowadzaliśmy remonty, to zdecydowanie najczęściej odnawialiśmy kuchnie, korytarz, sypialnie i łazienkę, czyli miejsca codziennego użytku. Dużo rzadziej decydowaliśmy się na prace w pomieszczeniach, z których nie korzystamy tak często.

Przy jakich pracach najczęściej korzystamy z pomocy fachowców?

Polacy to zdolny naród – prawie co trzeci z nas twierdzi, że większość prac we własnym domu jest w stanie wykonać samodzielnie. W rzeczywistości jednak często korzystamy z usług specjalistów, jako główną przyczynę podając oszczędność czasu. Z pomocy ekipy remontowo-budowlanej korzystamy głównie przy kompleksowych projektach oraz rzadziej wykonywanych naprawach jak wymiana drzwi, okien czy wymagających specjalistycznej wiedzy, jak zmiany w instalacjach elektrycznych i hydraulicznych.

remont samodzielnie czy z fachowcem (źródło: fixly.pl)

Jak podejmujemy decyzję o rozpoczęciu remontu?

Zazwyczaj kieruje nami potrzeba odświeżenia aranżacji naszego lokum. Zmianę wyglądu jako główną przyczynę wskazuje aż 78% z nas. Do istotnych przyczyn podjęcia decyzji o remoncie należą również narodziny dziecka i poważna awaria lub zdarzenie jak zalanie czy pożar. Nie jesteśmy też w gorącej wodzie kompani – od decyzji o remoncie, do jego rozpoczęcia zazwyczaj mijają trzy miesiące.

Nie bez znaczenia pozostaje również pora roku – najchętniej prace rozpoczynamy w miesiącach letnich, głównie z powodu sprzyjającej pogody, dłuższych dni i wyjazdu dzieci na wakacje.

jak podejmujemy decyzje o remoncie (źródło: fixly.pl)

 

 

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.