• kuchnia

Biokominek w mieszkaniu, apartamencie – co trzeba wiedzieć.

 

Zimowy wieczór, za oknem śnieg i wiatr. Wracamy do naszego mieszkania, siadamy w ulubionym fotelu, rozpalamy kominek i po chwili rozkoszujemy się przyjemnym ciepłem i chłoniemy widok płomieni, które rozświetlają całe mieszkanie… Przyjemnie prawda? Jeszcze do niedawna na taki luksus mogli pozwolić sobie tylko posiadacze domów jednorodzinnych. Instalacja kominka w budynku wielorodzinnym była prawie niemożliwa, a jeśli już udało nam się zdobyć niezbędne pozwolenia, to zazwyczaj wiązało się to, z dużymi nakładami finansowymi i koniecznością przeprowadzenia dosyć sporego remontu.

Wraz z nadejściem ery biokominków, marzenie o posiadaniu własnego paleniska jest proste do zrealizowania nawet dla właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych.

Co to jest biokominek?

Najprościej powiedzieć, że jest to kominek, w którym palimy biopaliwem, czyli płynem lub żelem na bazie alkoholu etylowego.

W odróżnieniu od tradycyjnych kominków podczas palenia biokominek nie emituje zapachów i dymu, a po stosowanym paliwie nie zostaje popiół.

W związku z tymi właściwościami instalacja biokominka nie wymaga podłączania się do instalacji kominowej.

Większość produkowanych modeli to konstrukcje wykonane głównie ze stali pokrytej farbami i lakierami odpornymi na wysokie temperatury.

Dostępne są dowolne formy od kominków wolnostojących przez zabudowy, aż po meble, w które wmontowane są paleniska.

salon z biokominkiem wolnostojącym

Jakie są zalety ekologicznego kominka?

Główny i oczywisty plus to fakt, że możemy mieć kominek – niezależnie od naszej sytuacji mieszkaniowej. Ograniczenia takie, jak brak możliwości na podłączenie się do instalacji kominowej, czy brak możliwości wygospodarowania odpowiedniej ilości miejsca już nas nie dotyczą.

Kominek to element wyposażenia, który zawsze przykuwa wzrok, tak więc możliwość jego zainstalowania w praktycznie dowolnym miejscu, to duże potencjał do udekorowania naszego mieszkania.

Biokominki sprawdzają się zarówno we wnętrzach, na balkonach, tarasach i patio – jeśli zdecydujemy się na mobilną wersję paleniska, możemy zyskać dodatkowy bonus w chłodniejsze letnie wieczory, kiedy zdecydujemy się posiedzieć trochę na zewnątrz.

Paliwo spalane w biokominku jest bezwonne, bezdymne i przyjazne dla środowiska. Korzystając z tego rozwiązania, pozbywamy się kłopotów z czyszczeniem, malowaniem i przechowywaniem opału, jakie występują w przypadku tradycyjnego kominka.

Jakie wady ma biokominek?

Pomimo tego, że spalanie biokominka jest bezzapachowe i bezdymne, to jego efektem jest wydzielanie się niewielkiej ilości pary wodnej i dwutlenku węgla. Dlatego pomieszczenie, w którym zainstalowane jest takie palenisko, trzeba regularnie wietrzyć.

Sam kominek nie wystarczy nam jako jedyne źródło ciepła. Chociaż doskonale sprawdzi się w chłodniejszą wiosenną noc, to nie podołają kompleksowemu ogrzewaniu mieszkania i muszą współdziałać z instalacją CO.

Paliwo, którym palimy w eko-kominkach nie należy do najtańszych. Litr standardowego biopaliwa do biokominków to koszt mieszczący się w granicach od 9 do 15 zł. Przeciętne zużycie biopaliwa wynosi ok. 1,5 litra na 3 godziny użytkowania, stąd wynika, że godzina użytkowania biokominka to koszt od  5 do 8 zł. Z drugiej strony jest to paliwo niezwykle proste w użytkowaniu i łatwe w przechowywaniu.

biokominek daje nieograniczone możliwości aranżacji wnętrz

Jakie możliwości aranżacji daje nam biokominek?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, są one znacznie szersze niż w przypadku standardowych kominków. Możliwe są wykończenia w szkle, stali nierdzewnej, lakierowanej płycie MDF, a nawet w skórze.

Można kupić gotową konstrukcję zarówno w stylu nowoczesnym jaki i nawiązującą do klasycznego wyglądu.

Dostępne są również biokominku przenośne, których niewątpliwą zaletą jest fakt, że możemy ich używać w każdym pomieszczeniu naszego mieszkania.

Oczywiście dzięki zaletom biokominka można w łatwy sposób stworzyć śmiałą i spektakularną aranżację, która wzbudzi podziw w każdym, kto przestąpi nasze progi.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.