• kuchnia

Beton dekoracyjny – hit, czy kit?

Beton jako ozdoba wnętrza? Jeszcze kilka lat temu mało kto brał to na poważnie. Gdzieniegdzie pojawiały się pierwsze nieśmiałe próby zastosowania tego materiału, ale często traktowano je jako swojego rodzaju kaprys. Dziś sprawa wygląda zupełnie inaczej. Beton architektoniczny, czy inaczej mówiąc dekoracyjny, to dziś jedno z najbardziej popularnych i najchętniej wybieranych rozwiązań, na które decydujemy się, żeby uciec od przytulnych, miękkich i ciepłych wnętrz, które przez lata zdominowały trendy panujące wśród projektantów w naszym kraju.

Czym jest beton architektoniczny?

To odmiana dobrze nam znanego i popularnego materiału, który jest używany na przykład do wylewki w domach. Jego wersja dekoracyjna wyróżnia się charakterystycznym, bardzo estetycznym kolorem, która nadaje wnętrzu nieco surowy, ale wyrazisty styl. Gładka powierzchnia i niepowtarzalna faktura uzyskana manualnie, doda każdej aranżacji element niepowtarzalności i charakteru. Oczywiście najlepiej sprawdza się w nowoczesnych stylizacjach, ale i miłośnicy eklektyzmu z pewnością znajda dla niego zastosowanie tworząc swoje projekty i mieszając tę industrialną formę z odrobiną stylu vintage.

W ostatnich latach beton architektoniczny jest bardzo często wykorzystywany w budynkach publicznych – nic dziwnego, w końcu miasto, to jego naturalne środowisko.

Jakie są główne zalety betonowych dekoracji?

Oprócz wspomnianej wyrazistości i podkreślającej wnętrze surowości niewątpliwą zaletą jest jego uniwersalność. Bardzo trudno jest go nie dopasować – szeroka gama odcieni szarości pasuje niemal do każdej kolorystyki. Szczególnie efektownie wyglądają wnętrza z wyraźnie odznaczającymi się elementami w kolorach czerwieni, zieleni czy żółci. Ponadto beton jest bardzo wdzięcznym materiałem, jeśli chodzi o grę światła. Bawiąc się ustawieniem lamp, możemy w łatwy sposób uzyskać niesamowite efekty.

Warto również pamiętać o tym, że ten materiał jest niezwykle wytrzymały i będzie nam służyć latami. Dzięki betonowi mamy z głowy problemu takie, jak odpadający tynk, przedziurawiona ścianka z karton gipsu, a jeśli przyjdzie nam ochota, w większości przypadków możemy go zwyczajnie wyszorować i pozbyć się ewentualnych niedoskonałości.

Jaki beton wybrać?

Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od naszych preferencji. Beton dekoracyjny może występować jako gotowa (lub w wersji do przygotowania samodzielnie) masa, którą nakładamy i kształtujemy manualnie – zaleta takiego rozwiązania jest niepowtarzalność uzyskanej faktury i „dopasowanie” jej do naszej powierzchni. Inna sprawa, że ta forma wymaga już pewnych umiejętności i trudniej dzięki niej uzyskać idealną gładkość, a ewentualne „poprawki” już raczej nie wchodzą w grę.

Na rynku dostępne są również gotowe płyty z betonu architektonicznego. Wybierając tę opcję, zapewnimy sobie łatwość montażu i idealną powierzchnię, ale odbędzie się to kosztem niepowtarzalności – oferowane wzory są jednakowe, chociaż występują w wielu odmianach. Warto również pamiętać, że taki beton-gotowiec, położony na ścianę jest znacznie bardziej kruchy (sztywna płyta musi się dopasować do nierówności ściany) i bardziej podatny na późniejsze uszkodzenia.

Oczywiście znajdziemy również oferty betonu oddychającego, ekologicznego, nieszkodliwego dla alergików. Każdy z producentów stara się w jakiś sposób wyróżnić swój produkt.

My mając na względzie nasze wieloletnie doświadczenie i fakt, że to materiał, który bardzo trudno „poprawić”, zawsze radzimy, żeby kwestię wyboru betonu dobrze omówić z projektantem – pamiętajmy, że to element naszego wnętrza, który będzie nam służył raczej przez długi czas i warto dobrze przeanalizować wszystkie czynniki, które mogą mieć na niego wpływ.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.